Der afholdes holdturnering i maj med separat konkurrence for kvinder og mænd. Der deltager 6 hold inklusiv værtsklubben, som er automatisk deltager.
Klubberne med de 4 bedste løftere hos herrerne og 4 hos kvinderne efter sinclair kvalificerer sig til holdturneringen, hvor resultaterne skal være opnået i perioden fra 1/8 til om med DM kvalificerer sig til holdturneringen.


Rangliste mænd - 2019


club_id NavnPointsantal 
41IK 991.379,404
262Ålholm IF1.366,224
253AK Atlas1.317,514
274Bagsværd VK1.284,754
765Århus Atlet Klub1.274,114
356Sportshøjskolen1.259,244
117AK Jyden1.193,684
78AK Viking1.172,144
39VK 491.157,614
17610CF North Vægtløftning1.144,084
15011Løfteriet Vægtløftning1.072,864
512VK Kono1.071,074
2213AK Thor1.044,204
14914Århus Crossfit Vægtløftning1.027,384
17315Holstebro styrkesport986,284
2316AK Gotha980,854
17517Aalborg VLF886,304
17718Klub 100879,773
9419Svendborg Atlet Club855,254
13920Forum748,554
2821VK Esbern Snare717,064
822Ringsted IF528,143
15523Fighters450,592
17224WL 8600447,002
2925HG Vægtløftning/Styrkeløft436,172
1526VK Herkules435,542
627AK Dan385,232
1728AK Heros290,391
16029Athlete Nation236,161
16130Weightlifting by the Mill231,031
3031Roskilde AK178,911
4332AK Teutonia124,131
   

Rangliste kvinder - 2019


club_id NavnPointsantal 
251AK Atlas954,354
42IK 99819,384
763Århus Atlet Klub818,194
274Bagsværd VK802,414
1495Århus Crossfit Vægtløftning795,714
76AK Viking772,804
267Ålholm IF759,254
118AK Jyden740,164
359Sportshøjskolen685,964
2310AK Gotha637,434
14211Napoleon Complex Barbell Club606,353
17212WL 8600577,204
17513Aalborg VLF569,553
17614CF North Vægtløftning515,883
515VK Kono445,623
15016Løfteriet Vægtløftning439,792
17117Hobro SVF413,042
818Ringsted IF367,923
17719Klub 100327,172
16120Weightlifting by the Mill321,102
17321Holstebro styrkesport238,812
322VK 49232,012
16023Athlete Nation201,161
16324VL 8500165,231
1525VK Herkules154,141
9426Svendborg Atlet Club146,391
15527Fighters134,701
15428Horsens Weightlifting122,241
1729AK Heros95,491