Der afholdes holdturnering i maj med separat konkurrence for kvinder og mænd. Der deltager 6 hold inklusiv værtsklubben, som er automatisk deltager.
Klubberne med de 4 bedste løftere hos herrerne og 4 hos kvinderne efter sinclair kvalificerer sig til holdturneringen, hvor resultaterne skal være opnået i perioden fra 1/8 til om med DM kvalificerer sig til holdturneringen.


Rangliste mænd - 2020


club_id NavnPointsantal 
41IK 991,382.874
352Sportshøjskolen1,319.774
273Bagsværd VK1,314.824
764Århus Atlet Klub1,263.234
115AK Jyden1,173.754
266Ålholm IF1,144.514
257AK Atlas1,129.454
38VK 491,097.284
59VK Kono1,066.154
2310AK Gotha996.934
17511Aalborg VLF923.184
2812VK Esbern Snare886.004
15013Løfteriet Vægtløftning884.424
9414Svendborg Atlet Club868.314
1715AK Heros867.324
716AK Viking844.544
28517Gladsaxe Crossfit834.974
17218WL 8600736.534
819Ringsted IF701.904
28720Alfa Omega643.643
14921Århus Crossfit Vægtløftning604.034
2222AK Thor472.313
623AK Dan401.982
2924HG Vægtløftning/Styrkeløft381.023
17725Klub 100306.981
17326Holstebro styrkesport295.131
13927Forum265.891
16928Andre255.541
16129Weightlifting by the Mill244.981
16230VK Heden184.251
3031Roskilde AK167.591
12632Landskrona Atletklubb150.651
   

Rangliste kvinder - 2020


club_id NavnPointsantal 
251AK Atlas963.584
42IK 99928.154
763Århus Atlet Klub905.594
264Ålholm IF837.244
275Bagsværd VK816.274
116AK Jyden773.084
357Sportshøjskolen757.764
78AK Viking746.914
2859Gladsaxe Crossfit629.294
2310AK Gotha560.583
17211WL 8600540.394
512VK Kono539.574
15013Løfteriet Vægtløftning512.714
28214Dannebrog lifters412.143
14915Århus Crossfit Vægtløftning369.512
816Ringsted IF362.673
17117Hobro SVF356.712
318VK 49348.432
28719Alfa Omega329.703
16320VL 8500316.692
17621CF North Vægtløftning292.062
15222Århus Styrke og Vægtløfter klub290.272
17323Holstebro styrkesport269.912
9424Svendborg Atlet Club259.252
16125Weightlifting by the Mill181.281
2226AK Thor174.581
1727AK Heros170.551
17528Aalborg VLF158.341
16929Andre149.811
16230VK Heden133.551
3031Roskilde AK86.961